ثبت رکورد دیگر توسط دولت روحانی/چاپ پول

ساخت وبلاگ
چکیده : دولت در سال ۱۳۹۶ با چاپ 34 هزار و 100 میلیارد تومان پول داغ، رکورد چاپ پول در تاریخ اقتصاد کشور را ش... با عنوان : ثبت رکورد دیگر توسط دولت روحانی/چاپ پول بخوانید :
دولت در سال ۱۳۹۶ با چاپ 34 هزار و 100 میلیارد تومان پول داغ، رکورد چاپ پول در تاریخ اقتصاد کشور را شکست.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: دولت در سال ۱۳۹۶ با چاپ 34 هزار و 100 میلیارد تومان پول داغ، رکورد چاپ پول در تاریخ اقتصاد کشور را شکست.
بر اساس آمار بانک مرکزی، حجم پایه پولی در پایان سال ۱۳۹۶ به 213/9 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به سال ۱۳۹۵ رشد ۱۹ درصدی نشان می دهد.
در پایان سال ۱۳۹۵ حجم پایه پولی در کشور ۱۷۹.۸ هزار میلیارد تومان بود که بدین ترتیب در سال گذشته 34 هزار و 100 میلیارد تومان پول جدید چاپ شد و حجم پایه پولی را به یک رقم تاریخی افزایش داد.
افزایش 34 هزار و 100 میلیارد تومانی حجم پایه پولی در سال ۱۳۹۶ بالاترین رکورد چاپ پول در کشورمان در یک سال محسوب می شود. رکورد قبلی مربوط به سال ۱۳۹۵ با ۲۶۵۰۰ میلیارد تومان تعلق داشت.
به بیان ساده، پول پرقدرت یا همان پایه پولی عبارت است از پولی که مستقیما توسط بانک مرکزی به وجود می آید و این پول شامل مواردی در ترازنامه بانک مرکزی می شود. بر اساس برخی نظرات اقتصادی، ارزش اسمی کل تولیدات صورت گرفته در یک سال مالی مشخص باید با ارزش حجم پول در گردش برابر باشد. افزایش ناموزون این متغیر اقتصادی نسبت به بخش واقعی اقتصاد، آثاری دارد که یکی از آنها آثار تورمی است.
با این حال رشد نگران کننده پایه پولی در دولت فعلی در حالی رخ داده که حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ از عملکرد دولت قبل در رشد پایه پولی به شدت انتقاد می کرد و در سال های اخیر نیز بارها افزایش پایه پولی را خط قرمز خود معرفی کرده بود.۱۶ آذر ۱۳۹۳ حسن روحانی در زمان ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ اعلام کرد: پایه پولی به عنوان خط قرمز ما تعیین شده است و نگاه به بانک مرکزی به عنوان قلک دولت که در گذشته وجود داشت تغییر کرده است.حسن ...
سیمور ایرانی...
ما را در سایت سیمور ایرانی دنبال می کنید

نویسنده : محمد وحدت بازدید : 12 تاريخ : پنجشنبه 28 تير 1397 ساعت: 12:11