فیزیوتراپی در بهبود سرطان چه نقشی میتواند ایفا کند؟ | بلاگ

فیزیوتراپی در بهبود سرطان چه نقشی میتواند ایفا کند؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

برگشت قدرت و استقامت و قوه حیاتی به بیمار سرطانی، توانبخشی را به جزء مهمی از درمان این بیماریها تبدیل کرده است .برای درمان سرطان فیزیوتراپیست ها احتمالا اولین متخصصینی نیستند که نام آنها به ذهن ما خطور می کند اما دارای نقش بسیار مهمی در پروسه درمانی این بیماران می باشند.از آنجاکه علاوه بر افزایش کلی ابتلا به سرطانها میزان بقا و طول زندگی این بیماران نیز افزایش یافته ، جایگاه فیزیوتراپی این بیماران نیز ارتقا یافته است . توانبخشی سرطانها یک محدوده حرفه ای رو به رشد می باشد که علت اصلی آن افزایش امید به زندگی ناشی از تشخیص زود هنگام و درمانهای پیشرفته است .

بر اساس تحقیقات جدید صورت گرفته توسط انجمن سرطان آمریکا میزان ضریب زنده ماندن در یک بازه زمانی پنجساله در بیماران سرطانی که در بین سالهای ۲۰۰۳ لغایت ۲۰۰۹ تحت پایش قرار داشتند به میزان ۶۸% بوده است که نسبت به بیست و پنج سال پیش یک رشد قابل ملاحظه ۲۰درصدی را نسبت به امید به زندگی نشان می دهد. در امریکا تخمین زده میشود که در سال ۲۰۱۴ تعداد افرادی که دارای سابقه سرطان بوده اند ۱۳ میلیون نفر بوده و ۶/۱ میلیون بیمار جدید سرطانی در این سال مورد شناسایی و تشخیص قرار گرفته اند .با توجه به افزایش کلی بیماران سرطانی و همچنین افزایش تعداد بیمارانی که از سرطان جان سالم به در می برند نیاز به درمانهای توانبخشی و فیزیوتراپی در این بیماران بیش از پیش احساس می شود.

فیزیوتراپی خوب در تهران

هدف از فیزیوتراپی در سرطانها به دست آوردن حداکثر توان فیزیکی فرد می باشد.تجویز ورزش توسط فیزیوتراپیست معالج در یک برنامه مشخص و موثر صورت می گیرد. فیزیوتراپیست ها می توانند هم در زمینه پیشگیری هم درمان فیزیکی چهار بیماری اصلی غیر واگیر دار در سطح جهانی نقش خود را ایفا نمایند که این چهار بیماری بنا به تعریف سازمان ملل شامل بیماریهای قلبی – عروقی، تنفسی ، دیابت و سرطانها می باشند .

عنوان کلی سرطان بعنوان چتری برای تعریف مجموعه ای متجاوز از یکصد بیماری مختلف استفاده می شود که مشخصه اصلی آنها رشد سلولی بد خیم غیر کنترل شده می باشد .

سرطانها در سطح جهانی در سال ۲۰۰۸ بنا به آمارسازمان بهداشت جهانی ۶/۷ میلیون نفر را به کام مرگ کشانده است که شامل حدود ۱۳% از کل مرگ و میرها بوده است .از بیش از ۳۰% سرطانها می توان با حذف فاکتورهای ریسکی جلوگیری کرده یا حداقل آنها را تخفیف داد که این فاکتورهای ریسکی اصلی شامل چاقی ،عدم تحرک فیزیکی مناسب، مصرف دخانیات ،استفاده ناکافی از میوه و سبزیجات و مصرف الکل و الودگی هوا می باشند .

ارتباط بین فعالیت فیزیکی و سرطانها حائز اهمیت زیادی بوده به نحوی که پایین بودن سطح فعالیت فیزیکی فرد و کم تحرکی و عدم انجام ورزش های منظم روزانه با افزایش احتمال مرگ و میر ناشی از سرطان در ارتباط مستقیم است. بر اساس مطالعات صورت گرفته پیاده روی یا دوچرخه سواری به میزان حداقل سی دقیقه در روز منجر به کاهش ۳۴ درصدی نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان و افزایش ۳۳ درصدی بقای بیمار به دنبال ابتلای به سرطان می گردد.

سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد کرده است که انجام یکصد و پنجاه دقیقه فعالیت فیزیکی آیروبیک با شدت متوسط در طول هفته می تواند شانس ابتلا به سرطانهای سینه و کولون را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش داده و البته همین ورزش ها می توانند شانس ابتلا به دیابت و بیماریهای قلبی نیز کاهش دهند .تغییر نحوه فعالیت و عادات نامطلوب و افزایش میزان فعالیت های فیزیکی می تواند نقش مهمی را در پیشگیری از این بیماریها ایفا نماید و از همین رو است که فیزیوتراپیست ها می توانند در میان شاغلین حرف پزشکی بهترین راهنما برای آموزش مناسب و منطقی اینگونه ورزش ها و فعالیت های فیزیکی بر اساس شرایط و تواناییهای فردی بیمارباشند.
فیزیوتراپی مشعشعی در شرق تهران
...
نویسنده : محمد وحدت بازدید : 1 تاريخ : سه شنبه 28 فروردين 1397 ساعت: 1:41