حمله به سوریه پاسخ به قراردادهای سخاوتمندانه سعودی‌ها بود | بلاگ

حمله به سوریه پاسخ به قراردادهای سخاوتمندانه سعودی‌ها بود

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

تهران - ایرنا – پژوهشگر علوم سیاسی گفت: با توجه به قراردادهای سخاوتمندانه عربستان سعودی با آمریکا، انگلیس و فرانسه، حمله موشکی این سه کشور به سوریه، نوعی پاسخ به انتظارات عربستان سعودی بود.
علی بیگدلی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره حمله موشکی آمریکا و متحدان این کشور به سوریه گفت: این حمله در ابعاد و اندازه یک حمله نظامی که برای آن انتظار می رفت، اجرا نشد و بر خلاف توقع همه که منتظر سطح وسیع تر و حجم بالاتری از یک عملیات نظامی بودند، ارزش چندانی نداشت.
وی اضافه کرد: سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس بعنوان شرکت کنندگان در این حمله، جز کشورهایی بودند که قبل از این محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی از آن ها بازدید بعمل آورد.
این پژوهشگر علوم سیاسی به قراردادهای سخاوتمندانه عربستان با این سه کشور اشاره کرد گفت: این حمله نوعی پاسخ به انتظارات عربستان سعودی بود زیرا برای آن کشور مسئله سوریه و نفوذ ایران در این کشور بسیار اهمیت داشت.
بیگدلی ادامه داد: به همین دلیل عربستان سعودی واکنش بسیار سردی درقبال این حمله نشان داد، با توجه به اینکه انتظار این کشور اقدامات وسیعتر توسط آمریکا و دو کشور دیگر بود، تا جایی که حتی به سرنگونی بشاراسد منجر شود.
وی با بیان اینکه آمریکا حتی در زمان ترامپ هم دست به اقدام گسترده نظامی نخواهد زد، گفت: این کشور خودش را گرفتار مسائل خاورمیانه نمی کند.
این استاد دانشگاه، پیام دیگر این حمله نظامی را به پاسخ به روسیه دانست و گفت: از نظر آمریکایی ها، روسیه این منطقه را به گروگان گرفته است؛ اگرچه به نظر می رسد که روس ها در جریان این حمله قرار گرفته بودند و حتی کانال پروازها به روسیه اعلام شده بود تا دست به اقدام تلافی جویانه نزند.
وی با بیان اینکه روسیه هرگز به دنبال تلافی نخواهد بود، خاطرنشان کرد: روسیه حتی برای دوستان استراتژیک خود این موضوع را ثابت کرده که اهل تلافی نیست، زیرا یا این توان را ندارد و یا در صورت داشتن توان، آن را به کار نخواهد برد.
بیگدلی پیام سوم این حمله نظامی را پاسخ به ایران دانست و تاکید کرد: این اقدام شاید بیشتر حاوی پیام بود تا حمله نظامی؛ با توجه به اینکه در این حمله نظامی احتمالا کسی کشته نشد و اتفاقات در آن به صورت محدود بود.
وی با بیان اینکه نظام بین المللی در حال تغییر است، گفت: با این تغییر، روابط بازی بین الملل تغییر خواهد کرد و جنبه های اخلاقی از اصول سیاست بین الملل برداشته می شود.
این پژوهشگر علوم سیاسی تصریح کرد: در زمان ترامپ این کار در حال عملی شدن است و سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن، قدرت و توانایی گذشته را ندارند.
بیگدلی با بیان اینکه کشوری مانند آمریکا به سازمان ملل پاسخگو نیست، گفت: سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه علیرغم اراده بین المللی دست به چنین اقدامی زدند.
وی در پایان گفت: دنیا در حال دگرگونی است و قواعد آن در حال تغییر است و ما باید در مورد این بازی سیاسی هشیاری و دقت بیشتری داشته باشیم.
...
نویسنده : محمد وحدت بازدید : 1 تاريخ : سه شنبه 28 فروردين 1397 ساعت: 1:41