وزیر دفاع فرانسه: در مدت عملیات نیروهای غربی در سوریه، دفاع ضد هوایی روسیه خاموش | بلاگ

وزیر دفاع فرانسه: در مدت عملیات نیروهای غربی در سوریه، دفاع ضد هوایی روسیه خاموش

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

وزیر نیروهای مسلح فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با رئیس ستاد ارتش این کشور، شنبه ١۴ آوریل، تاکید کرد که فرانسه و متحدان آمریکائی و بریتانیائی این کشور در عملیات بامداد آن روز بنحوی عمل کرده‌اند که از هرگونه «درگیری» پرهیز شود. وی گفت این عملیات به وقوع هیچ حادثۀ «جانبی» میان واحدهای شرکت کننده در آن و نیروهای حاضر در منطقه منجر نشد.
ژنرال فرانسوا لوکوئنتر، رئیس ستاد ارتش فرانسه، نیز در همین زمینه گفت نیروهای روسی مستقر در سوریه در برابر این عملیات «نه رفتاری فعالانه» داشته و نه به آن «واکنش» نشان دادند. بگفتۀ وی «آنها تنها نظاره گر رویدادها بوده و به محافظت از تجهیزات خود پرداخته‌اند».
رئیس ستاد ارتش فرانسه نیز تاکید کرد که «هیچ موشکی در این عملیات مورد اصابت دفاع ضد موشکی قرار نگرفت» و سامانه‌های دفاعی روسیه به کار انداخته نشد. وی تلویحاً گفت که در این زمینه نیروهای غربی، روسیه را از وقوع عملیات آگاه ساخته و هماهنگی لازم در این زمینه صورت گرفته است. بگفتۀ او «یک سنت نبردپرهیزی وجود دارد که بر اساس آن نیروهای متحد [شرکت کننده در هر عملیاتی] کشور بزرگ دیگر- در مورد حاضر، روسیه - را از آنچه در آسمان می‌گذرد آگاه می‌کنند و بنابراین روس‌ها هنگام انجام این عملیات بخوبی می‌دانستند که موشک‌های در آسمان را چه نیروهائی پرتاپ کرده بودند و این چنین تصمیم گرفتند دفاع ضد هوائی خود را فعال نسازند».
وزیر دفاع فرانسه نیز در همین باره گفت «تماس‌ها و مبادلات سیاسی فراوان، پیش از آغاز عملیات، شرایط لازم را برای پیشگیری از حوادث جانبی فراهم کرد».
ژنرال سرگئی رودسکوی***، فرماندۀ عملیاتی ستاد نیروهای نظامی روسیه، ساعاتی پیش از آن در مسکو با تحسین از «کارآئی فوق العادۀ سامانه های دفاعی ساخت روسیه و تربیت عالی نفرات نظامی سوریه توسط کارشناسان روسی» گفته بود که «کشورهای شرکت کننده در عملیات بامداد شنبه موشک بسوی تاسیسات سوری پرتاپ کردند که فروند آن توسط دفاع ضدموشکی مستقر در خاک سوریه مورد اصابت قرار گرفته و خنثی شده است»!
ژنرال سرگئی رودسکوی همچنین گفت «روسیه در یک سال و نیم، سامانۀ دفاعی ضدهوائی سوریه را به تمامی بازسازی کرده و از این پس نیز بهبود آن را دنبال می‌کند».
رئیس ستاد ارتش فرانسه، با این حال، ساعاتی بعد در پاریس گفت دفاع زمین به هوای سوریه «بسیار ضعیف و حتی کمتر از این»! بوده و بنابراین مانعی در برخورد موشک‌های پرتاپ شده به اهداف خود ایجاد نکرده است».
...
نویسنده : محمد وحدت بازدید : 1 تاريخ : سه شنبه 28 فروردين 1397 ساعت: 1:41