استعفای وزیر کشور اسلواکی در پی قتل خبرنگار افشاگر/صرفا جهت اطلاع آخوندی

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  به دنبال کشته شدن یک خبرنگار افشا گر در منزلش، وزیر کشور و معاون نخست‌وزیر اسلواکی مجبور به استعفا شدند.

  به گزارش دویچه وله، پس از به قتل رسیدن یان کوشیاک خبرنگار ۲۷ ساله اسلواکی و نامزدش در خانه شخصی خود، اکنون رابرت کالیناک، وزیر کشور و معاون نخست وزیر اسلواکی، در پی فشار‌های وارد بر دولت این کشور استعفا کرد.

  روبرت کالیناک، وزیر کشور ۴۶ ساله اسلواکی، در براتیسلاوا پایتخت اسلواکی، در ارتباط با استعفایش گقت: «امیدوارم با این اقدام به عادی سازی شرایط در کشور یاری رسانم.»

  بزرگ‌ترین تظاهرات ضددولتی در اسلواکی بعد از فروپاشی کمونیسم در سال ۱۹۸۹ میلادی روز جمعه (۱۸ اسفند / ۹ مارس) در براتیسلاوا برگزار شد. بیش از ۳۰ هزار شهروند این کشور در این تظاهرات فراگیر شرکت کردند.

  تظاهرکنندگان در این تظاهرات ضددولتی از جمله شعار می‌دادند: «ما خواستار کشوری شایسته هستیم.» آن‌ها خواستار روشنگری در باره ماجرای به قتل رسیدن خبرنگار افشاگر و نامزدش شدند.

  خواست استعفای نخست وزیر

  یان کوشیاک به موضوعی بسیار حساس پرداخته بود. موضوع تحقیق او تقلبات مالیاتی در ابعادی بزرگ بود. گفته می‌شود او به پرونده متخلفان مالیاتی نزدیک شده بود که با مقامات سیاسی و همچنین سازمان‌های غیرقانونی در اسلواکی ارتباط داشتند.

  کوشیاک در مقاله‌ای که پس از مرگش منتشر شد، تحقیقاتش را در باره ارتباط احتمالی حزب حاکم اسلواکی با مافیای ایتالیا منتشر کرد.

  رابرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی، این اتهام‌ها به حزبش را رد و احزاب مخالف دولت در این کشور را متهم کرد که از مرگ این خبرنگار افشاگر و نامزدش برای فشار سیاسی به دولت استفاده می‌کنند.

  یان کوشیاک یکی از خبرنگارانی بود که "اسناد پاناما" در رابطه با پولشویی را نیز افشا کرده بود. در ماه آوریل سال ۲۰۱۶ میلادی میلیون‌ها سند محرمانه افشا شد و پرده از فعالیت‌های یک شرکت حقوقی مستقر در پاناما برداشت که به مشتریان خود کمک می‌کرد با پنهان کردن دارایی‌های خود از پرداخت مالیات بگریزند.

  قتل این خبرنگار افشاگر، مردم اسلواکی را به یاد حوادث دهه ۱۹۹۰ می‌اندازد. در آن زمان چندین بار به گزارشگران حمله شد و مهاجمان آن‌ها را به شدت کتک زدند. البته تا پیش از این قتل هیچ خبرنگاری در اسلواکی کشته نشده بود.

  قتل یان کوشیاک همه کشور‌های اروپایی را بهت زده کرده و نشان داده که مقامات این کشور تا چه حد با فساد درگیرند. کوشیاک چندماه پیش شکایتی به پلیس ارائه کرده و گفته بود که او به صورت تلفنی تهدید می‌شود، اما پلیس اسلواکی در ارتباط با این پرونده اقدامی نکرده بود.

  حزب "موست-هید" یکی از سه حزب ائتلافی دولت رابرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی، اعلام کرده بود که در صورت کناره‌گیری نکردن روبرت کالیناک، وزیر کشور اسلواکی، از ائتلاف دولتی خارج خواهد شد.

  پرونده‌ای در ارتباط با فساد اداری روبرت کالیناک، وزیر کشور اسلواکی نیز وجود دارد.
  نویسنده : محمد وحدت بازدید : 0 تاريخ : چهارشنبه 23 اسفند 1396 ساعت: 8:09
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123