کودتاهای مخملی یتیم شدند! | بلاگ

کودتاهای مخملی یتیم شدند!

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

مرگ «جین شارپ» ۹۰ ساله بعید است برای حکومت آمریکا به معنی پایانی بر روش‌های بی سر و صدایی باشد که او به عنوان جایگزین سخت «سیا» جهت مداخله در امور کشورهای دیگر پیشنهاد کرده است.


به گزارش مشرق، «"جین شارپ"، مرشد مبارزه‌های بدون خشونت در سن ۹۰ سالگی درگذشت.»
از این تیتر روزنامه «نیویورک‌تایمز»، در تاریخ ۲ فوریه (۱۳ بهمن‌ماه) نباید اینطور برداشت کرد که سخن از مرگ فردی در میان است که بی هیچ چون و چرا به عنوان پیشوایی بی‌خطر یا مردی صلح‌طلب شناخته می‌شود.یتیم شدند!" />


«جین شارپ»، تئوری‌پرداز 'مبارزه بدون خشونت'

«شارپ» با آنکه در رسانه‌های غربی عمدتاً به عنوان یک استاد دانشگاه محجوب، متواضع و صلح‌طلب تصویر می‌شود از زاویه‌ای دیگر پیر کودتاهای مخملی، پدر انقلاب‌های رنگی، بازوی براندازی سازمان سیا و عامل جنگ نرم آمریکا برای روی کار آوردن سیاستمداران دست‌نشانده دیده می‌شود.
او ۲۱ ژانویه ۱۹۲۸ در ایالت «اوهایو» زاده شد و در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۸، درست یک هفته بعد از تولد ۹۰ سالگی‌اش درگذشت. در سال ۱۹۸۳، زمانی که ۵۵ سال سن داشت مرکزی به نام «موسسه آلبرت انیشتین» را برای بررسی و ترویج آنچه به گفته وی «مبارزات بدون خشونت» نامیده می‌شد را راه‌اندازی کرد.
ایده اصلی «مبارزات بدون خشونت»-نامی که «شارپ» برای آن انتخاب کرده بود- این بود که در صورتی که بتوان مخالفان یک حکومت را به عدم اطاعت از نهادهایی واداشت که ساختار قدرت را تشکیل می‌دهند می‌توان نظام حاکم آن کشور را سرنگون کرد.
«تیری میسان»، پژوهشگر و نویسنده منتقد فرانسوی معتقد است بعد از آنکه سیا متوجه اهمیت ایده‌های «شارپ» و «موسسه آلبرت انیشتاین» شده تلاش‌ کرد از آنها برای آموزش مخالفان در کشورهای مخالف آمریکا استفاده کند.مطالعه ادامه خبر
...
نویسنده : محمد وحدت بازدید : 3 تاريخ : يکشنبه 22 بهمن 1396 ساعت: 14:16